Paradigm DEFIANCEX15 | 900 W RMS Subwoofer - Black - Unit
SKU: DEFIANCEX15
Original price
15" (381 mm) driver with ART Surround, 900 W RMS (1800 W Dynamic Peak), Class D amplifier, app-controlled via smartphone, Anthem Room Correction (ARC) included.
Check availability in store
Sonxplus Thetford Mines services for you
At Sonxplus Thetford Mines, we offer you a complete experience:
Flexible financing: Financing options available in-store and online with Flexiti. Sign up.
Local delivery: Fast delivery service in the Thetford Mines area . Learn more.
📞 Call us: To check availability and make a reservation: 418-332-2071
  • Specifications
Features
Brand Paradigm
Color Satin black
Operating frequency 14 Hz (DIN)
Speaker ART 15" (381 mm) contour with polypropylene/carbon membrane and carbon-filled polypropylene cone
Features Auto-On / Off
Audio
Frequency +/-3 dB from 18Hz - 240Hz
Impedance RCA: 10k ohms
Sensitivity 100mV mono (max. volume)
Crossover compatible Variable 35Hz - 120Hz
Inputs / outputs
Auxiliary input 1x LFE 2 lines
Compatibility
Compatibility Defiance WT non-gil kit (sold separately)
Dimensions
Dimensions (WxHxD) 24 5/8" × 23 3/16" × 24 5/8" (62.6cm × 59cm × 62.6cm)
Weight 92 lbs. (41.7 kg)
Other
Power 1800 W max; 900 W RMS