Paradigm DEFIANCEX12 | Subwoofer ''Sub'' - 12'' - Unit
SKU: DEFIANCEX12
Original price
12" (305 mm) driver with ART Surround, 650 W RMS (1300 W Dynamic Peak), Class D amplifier, smartphone-controlled app, Anthem Room Correction (ARC) included.
Check availability in store
Sonxplus Thetford Mines services for you
At Sonxplus Thetford Mines, we offer you a complete experience:
Flexible financing: Financing options available in-store and online with Flexiti. Sign up.
Local delivery: Fast delivery service in the Thetford Mines area . Learn more.
📞 Call us: To check availability and make a reservation: 418-332-2071
  • Specifications
Features
Brand Paradigm
Color Satin black
Operating frequency 15 Hz (DIN)
Speaker 12" (305 mm) ART Surround with Polypropylene/Carbon Membrane
Features Auto-On / Off
Audio
Frequency +/-3 dB from 20Hz - 230Hz
Impedance RCA: 10k ohms
Sensitivity 100mV mono (max. volume)
Crossover compatible Variable 35Hz - 120Hz
Inputs / outputs
Auxiliary input 1x LFE. 3x RCA Mono. 2x Lines. Port Defiance WT
Compatibility
Compatibility Defiance WT non-gil kit (sold separately)
Dimensions
Dimensions (WxHxD) 19 7/16" × 18" × 19 7/16" (49.3cm × 45.7cm × 49.4cm)
Weight 62 lbs. (28.1 kg)
Other
Power 1300 W max; 650 W RMS